Nasze postulaty

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi postulatami

teamwork concept
image

Dostęp do badań i pomocy psychiatrycznej

 

 Jesteśmy zdania, że mężczyźni są dyskryminowani pod kątem dostępności badań jąder oraz prostaty.

 Największe ryzyko zachorowania na raka jąder występuje u mężczyzn między 20 a 35 rokiem życia. Wczesne wykrycie choroby w 92 procentach przypadków kończy się całkowitym wyleczeniem.  Ryzyko zachorowania na raka prostaty rośnie natomiast wraz z 45 rokiem życia. I w tym wypadku liczy się moment, w którym zacznie się walkę z chorobą. Wczesne wykrycie nowotworu jąder i prostaty daje gwarancję wyleczenia.

 Niestety, mężczyźni nie mają tak szerokiego dostępu do badań ww., jak na przykład kobiety do badań mammograficznych — należy to zmienić i wprowadzić w życie programy zdrowotne, które będą miały na celu profilaktykę i edukację.

 Kolejnym problemem jest, jak wynika z danych Krajowej Komendy Policji aż 86 proc. samobójców w Polsce to mężczyźni. W Polsce samobójstwo popełnia więcej osób niż ginie na drogach. Do tego liczba samobójców z roku na rok rośnie (codziennie życie odbiera sobie około 15 mężczyzn). Takie statystyki są zaskakujące, gdyż depresja, która jest jedną z przyczyn myśli samobójczych, częściej dotyka kobiety.

 Jednak kobiety częściej niż mężczyźni szukają pomocy. Mężczyźni nie chcą opowiadać o swoich emocjach, rzadziej decydują się na wizytę u psychiatry — podobnie jak w przypadku badań jąder czy prostaty tak i tutaj potrzebne są kompleksowe programy pomocowe, łatwiejszy (oraz bezpłatny) dostęp do specjalistów.